Free Time
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pirane...

Ići dole

Pirane... Empty Pirane...

Počalji od MontenegroGirl Pet Dec 07, 2007 1:31 am

Pirane mozemo podijeliti u vise rodova I to su:
Pygocentru-Pirane... Fghjxh6

Serrasalmus-Pirane... Serrasalmussb3


Pristobrycon-Pirane... Pristobryconpb1

Pygopristis-Pirane... Pygopristisjt0

Catoprion-Pirane... Catoprionkk1

Metynnis(Silver Dollar)-Pirane... Metynnisdg1



Nama najpoznatije su definitivno piratne iz roda Pygocentrus i to Pygocentrus nattereri poznata jos po nazivima Red Belly Piranha, Red breasted piranha… ovo vrsta takodje postoji u zutoj varijaciji I zove se “Ternetzi”. Ove pirane su jatasice tako da se preporucuje drzanje najmanje od 3-5 kom. Potrebno je za jednu piranu obezbijediti oko 70-80 litara vode, ova kolicina se moze smanjiti na ustrb duzine akvarijuma sto duzi to bolji.

Max. veicinu dostizu za oko 18 meseci I mogu da narastu oko 35cm mada retko u kucnim akvarijumima prelazi 30cm. temperature vode bi trebala da varira izmedju 24-28 C, idealno oko 26 C, Ph 6.6-7.1.

Ishrana: riba, peraja ribe, racici, gliste…

Razmnozavanje: Nerazlikuje se muzijak od zenke, zabelezeni su slucajevi razmnozavanja u kucnim akvarijumima.

Karakteristike: Crvena boja koja se provlaci od pocetka glave sve do kraja analnog peraja, crveno oko, tamna ledja prekrivena svetlucavom krljusti.

Pygocentrus cariba: Black Hart Piranha, Orinoko Red Belly. Ova pirana je slicna po odliku kao I Pygocentrus Nattereri. Cariba je dosta svetlija (sive) boje, takodje se provlaci crvena boja ali ne sa takvim intezitetom, oko je srebrne boje sa tim da ima I gore I dole crnog pigmenta pa izgleda kao da ima uzduznu straftu preko oka. Cariba je dosta agresivnija on Nattereri pirne, ima deblju vilicu, i iza skrznog poklopca nalazi se crna tacka.

Uslovi drazanja su isti kao I kod Pygocentrus Nattereri pirane.

Pygocentrus piraya: Piraya, Rio Sao Francisco piranha, black-tailed piranha, King piranha… Oblik tela isti kao I kod Nattereri I Cariba pirana. Ovo je najveca pirana u rodu Pygocentrus, moze da naraste cak do 60cm sto u prevodu za njeno drzanje u akvarijumu znaci cak 400 litara po pirani (govorim o odraslim piranama). Glavana karakteristika jeste: prozirno ledjno peraje kod odraslih primeraka I boja tela. Dok se kod Nattereri pirane crvena boja krece po stomaku kod Piraya pirane ona se proteze visoko prema ledjima. Boja je od svetlo zute do intenzivno crvene. Ovo odaje utisak kao plamena na telu ribe. Izuzetno agresivna I poseduje crte kanibalizma pa se neretko dogadja da vlasnici zavrse sa manjim brojem pirana nego sto su kupili.

Uslovi drzanja, sem kolicine vode po pirani su isti kao I kod Nattereri I Cariba.

Drugu veliku grupu cini rod Serrasalmus. Za Serrasalmus vrsu smatra se da su daleko agresivnije od Pygocentrus vrste. Takodje vrsta Serrasalmus se drugacije ponasa u akvarijumima. Skoro sve serrasalmus vrste su solitary predatori sto znaci jedna riba za jedan akvarijum. Od ovog sablona odskace Serrasalmus Spilopleura. Sve Serraslmus vrste imaju slican oblik karakteristika je tkz. HIGH BACK. Sto se tice razmnozavanja u akvarijumima nepostoje validni podaci o tome, zna se da je Serraslmus Rhombeus vrsta upela da opstane u nekim rekama na Floridi I da je u jednom javnom akvarijumu izmescena Serraslmus sanchezi pirana. Bitna karakteristika: Treba reci da Serrasalmus vrste imaju izrazito spor rast.


Najpoznatije medju njima su:

Serrasalmus Rhombeus (Black piranha, Rhom, Niger, White pirana): Ovo je definitivno pirana sa najvise varijacija u boji. Ima ih od svetlo belih od potpuno tamnih crnih. Razlog je verovatno njihova velika rasprotranjenost kroz Juznu Amriku.

Moze da naraste do 50cm.

Karakteristika: Izrazito CRVENE oci (RUBY RED EYES), jako spor rast kada dosegne velicinu oko 10-12cm raste oko 1.5-2cm godisnje

Ishrana:sve od mesa, neretko se daju I mali misevi ili drugi sitni sisari.

Serrasalmus Brandtii (White piranha): Zivi samo u jednoj reci Rio Sao Francisco. Sigurno jedna od najredjih pirana izuzetno agresivna, ako ne i najagresivnija. Naraste oko 30cm. Kao mala pirana je srebrne boje koja prelazi took rasta u svetlo zutu (zlatnu boju). Karakteristika ishrane: ishrana perajima drugih riba.

Zanimljivost: Za ovu piranu Indijanci koji zive u njihovoj blizini veruje da prenosi zaraze, i zabelezeni su smrtni slucajevi medju indijancima posle ujeda ove pirane.

Serrasalmus Altuvei (blue caribe): Ova pirana naraste oko 20-25cm srebrne boje sa tamnim tackama .

Serrasalmus spilopleura: Boja ribe srebrnkasta sa zutim refleksijama. Naraste oko 30cm, za razliku od drugih serrasalmus vrsta moze se drzati u akvarijumu u jato ali samo sa svojom vrstom.

Serrasalmus Elongatus: Izuzetno retka pirana, male pirane su srebrno-zelenkaste boje bez izrazitih tackica po telu, mada postoje primerci koji imaju crnu tacku iza skrznog poklopca. Elongarus ima karakteristican oblik. On je za razliku od ostalih pirana izduzenog oblika (kao stuka) izuzetno je brz I zbog toga se prepoucuju dugacki akvarijumi min 150cm. Dostize duzino oko 30cm. Kada odraste prednja peraja dobijaju naranzdastu li crvenu boju, telo srebrnoo, a oko OKA se javlj krug crvene boje.

Serrasalmus Medinai (Medina`s Piranha)

Serrasalmus Manueli

Serrasalmus Maculatus

Serrasalmus Geryi (Violet line piranha): Pirana srebrnkaste boje karakteristicna po tome so ima upadljivu ljubicastu liniju koja se krece od glave preko ledja sve do repa. Naraste oko 25cm

Serrasalmus Compressus

Serrasalmus Eigenmanni

Serrasalmus Sanchezi

U od Pristobrycon ulaze: STRIOLATUS, EIGENMANNI, CALMONI


U rod Pygopristis ulazi: DENTICULATA


Piaractus brachypomus (Black Pacu-Crni paku) i Colossoma macropomum (Red-Belly pacu-Crveni paku) NISU PIRANE


ISHRANA PIRANA: Kazu da bi ishrana pirana trebalo da se sastoji 95% od cele ribe ili delova ribe (peraja,fileti...) Dobar izbor kod hranjenja ribom bile bi ribe koje imaju tkz. belo meso kao sto je recimo oslic,racici, riba list morske ribe uglavnom, mogu se hraniti i ribama koje imaju tkz. crveno meso kao naprimer losos,pastrmka ali pod uslovom da su svezi posto njihovo meso sadrzi dosta masnoce pa ako ne mozete kvalitetno da ocistite akvarijum posle davanja takvog mesa onda ga bolje izbegavati. Treba takodje izbegavati meso od svinja,krava, svih sisara, prosto zato sto takvo meso takodje sadrzi velike kolicine masnoce. Male pirane bi trebalo hraniti cesce, mozda 2-3 cak i 4 puta dnevo sve zavisi od kolicine koju dajete, treba paziti da se ne pretera, kada primetite da su stomaci vasih malih pirana fino zaokrugljeni trebalo bi prestati.

Korisna stvar bi bila cak bih rekao i obavezna da se napravi strujanje vode u akvarijumu. to moze da se napravi pomocu powerhead-a. Pirane prosto obozavaju da plivaju u struji (NE U ELEKTRICNOJ), ali i obezbediti neki zaklon gde nema strujanja vode da mogu da se odmore. Zasto je ovo korisno? Pirane gde postoji strujanje vode,trose vise energije a samim tim i iziskuju vise hrane, sto se odrazava na njihov rast kao i na njihovo zdravlje.

Koje snage, powerhead ce te koristiti zavisi od duzine akvarijuma.Za akvarijum duzine 120Cm potreban je powerhead snage od 800l/h do 1200l/h.

(izvor texta akvaristika)

A sad nesto samo da vam izmamim osmjeh na licu:D
Zubi malih njeznih piranica:D
Pirane... Zubiss1

Ruka posle ujeda, male njezne gladne piranice:D
Pirane... Rukagh0
MontenegroGirl
MontenegroGirl
Admin
Admin

Ženski
Broj poruka : 597
Godina : 41
Datum upisa : 10.08.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu